Pridruži se PGS-u i svojim djelovanjem unaprijedi naš zavičaj! Ispuni pristupnicu. |
Stanje u 3. maju posljedica je pogrešnih odluka svih vlada u zadnjih deset godina, rečeno je na konferenciji za novinare PGS-a u Rjeci. Danas će grad oblijepiti plakatima s porukom vladi protiv likvidacije 3. maja.
Počasni predsjednik PGS-a Nikola Ivaniš naglasio je da su u ovom trenutku najodgovorniji za sudbinu 3. maja ministar gospodarstva Darko Horvat i premijer Andrej Plenković koji moraju učiniti sve da riječko brodogradilište izađe iz sustava Uljanika, ali da izađe s potencijalom s kojim je i ušlo u pulski škver, a ne devastiran kao što je to danas slučaj. PGS je najavio da će izlijepiti Rijeku s plakatima »Vladi Republike Hrvatske – Protiv likvidacije 3. maja«.
– Cijela ova situacija rezultat je niza pogrešnih odluka hrvatske vlade. Sanacije koje su svojevremeno započinjale nikada nisu završene. Pred jedno šest-sedam godina Vlada je donijela odluku o privatizacji. Iako je brodogradnja u cijelom svijetu pod državnom ingerencijom, kao što je to slučaj u Kini i Koreji.
Osim toga, talijanski Fincantieri je u vlasništvu talijanskih državnih fondova. Način na koji je privatiziran Uljanik bio je »dil« s ispeglanim bilancama i financijskim rezultatima. Takav Uljanik kupio je 3. maj, naše najbolje brodogradilište. Kupili su ga i devastirali, a novci za restrukturiranje su otišli u Pulu, podsjetio je Ivaniš, dodavši da na čelo 3. maja pod hitno treba postaviti ljude iz riječkog škvera.
Sanjin Kajba upozorio je da cijela ova agonija šteti hrvatskom gospodarstvu, procijenivši da još uvijek nije kasno za spas 3. maja, ali da je izuzetno bitno da se prave odluke donesu što prije.
– Njemački brodovlasnik je nedavno javno izjavio da su hrvatski inženjeri najbolji na svijetu. Dva puta su uprave 3. maja dokazale da brodogradilište može biti i te kako uspješno. Najprije 2003. godine kada smo u nekoliko godina smanjili rokove isporuke za trećinu, za svaki brod naplaćivali smo bonuse, a ne penale, a za nagradu je 2006. godine ekipa koja je to napravila rastjerana i sada upravlja jednim drugim brodogradilištem koje je vrlo uspješno.
Pretpostavljam da su nas najurili jer smo smanjili sve vrste troškova i sve manje i manje se moglo »snalaziti« u proizvodnom procesu. I to je nekome smetalo. Slično je bilo i s ljudima koji su potjerani 2000. godine, izjavio je Kajba. Na pitanje tko je to napravio, on je odgovorio da neće nikoga imenovati jer mu se ne da povlačiti po sudovima, ali da može reći da je to napravila politika, odnosno Riječani.
Politički tajnik PGS-a Franjo Butorac upozorio je da je skupština Uljanika pokazala svu neozbiljnost i neodgovornost države koja je najveći vlasnik.
– Odgovornost za ovo stanje sigurno nije na radnicima, dijelom je na upravama, a najveća odgovornost je na državi, zaključio je Butorac.