Pridruži se PGS-u i svojim djelovanjem unaprijedi naš zavičaj! Ispuni pristupnicu. |
I samim svojim imenom, ali i djelima i aktivnostima posljednjih 30 godina Primorsko-goranski savez u fokus svoga zanimanja kontinuirano stavlja Gorski kotar te se na svim razinama bori i promiče njegove i interese stanovnika toga kraja. Čitav je niz inicijativa, ali i konkretnih mjera PGS predlagao i donosio u proteklim desetljećima, a valja izdvojiti neke od strateških dokumenata što ih je predlagala naša stranka ili su usvojeni upravu na inicijativu PGS-a: Deklaracija o polazištima za ustrojstvo regionalne samouprave, odnosno „Goranska deklaracija“, Zakon o Gorskom kotaru, Zakon o brdsko-planinskim područjima ili, najaktualnija, Deklaracija o opstojnosti Gorskog kotara što ju je Skupština Primorsko-goranske županije usvojila 2014. godine.
Uvijek potpuno svjesni svih problema, a posebno gospodarskih i demografskih, s kojima se suočava „Zeleno srce Hrvatske“, kako volimo tepati našem Gorskom kotaru, i na posljednjoj sjednici županijske Skupštine naš vijećnik Franjo Butorac zanimao se za situaciju i pitao župana i predstavnike županijske izvršne vlasti do koje su razine do sada provedene mjere predviđene usvojenom Deklaracijom.
„Prošlo je već gotovo punih osam godine od izglasavanja Deklaracije o opstojnosti Gorskog kotara pa me zanima što je do danas učinjeno na realizaciji prijedloga iz tog dokumenta. Nabrojano je u Deklaraciji petnaestak konkretnih mjera i volio bih čuti koliko ih je realizirano, a moj je dojam da i nije mnogo učinjeno, te koji su razlozi neprovođenja mjera“, pitao je Butorac, a odgovorio mu je pročelnik Odjela za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima Ljudevit Krpan. Čitav odgovor može se svesti upravo na njegove završne riječi: „Županija radi mnogo, trudi se još više, ali je prečesto vrlo teško kad u rukama nemaš sukno i škare.“.
Prevedeno, Krpan je rekao da je Županija uglavnom provela ono što je u njezinoj neposrednoj nadležnosti pa je, primjerice, otvorila ispostavu županijske Razvojne agencije te je, između ostaloga, zatražila od Vlade RH da se iz državnog proračuna financiraju obaveze goranskih lokalnih samouprava pri realizaciji europskih projekata. Požalio se i da se činilo kako će neke od mjera, poput oslobađanja naplate cestarine za stanovnike Gorskog kotara, biti lako provedive, ali da je i to pitanje s kojim se država još uvijek ne želi ozbiljnije pozabaviti.
Kao i s onim poreznih rasterećanja stanovnika i poduzetnika tog dijela županije. Konačno, Krpan je rekao da je za realizaciju najveće većine mjera nužno osigurati dostatna sredstva i da PGŽ sustavno od Vlade RH i resornih ministarstava traži da se osigura sustav ravnomjernog regionalnog planiranja te da se Država jasno odredi o razvojnim prioritetima Gorskog kotara, tko bi ih i kojim sredstvima financirao.
Iako su pročelnikove riječi ulile tračak optimizma, PGS je podsjetio i podsjeća na preuzetu obavezu Županije iz teksta Deklaracije da naloži svim svojim upravnim odjelima da izađu u susret zahtjevima goranskih lokalnih samouprava i ubrzaju rješavanje njihovih nagomilanih problema. Primorsko-goranski savez je svjestan da i na županijskoj razini postoje načini da se olakša život tamošnjem stanovništvu, a pozivamo i saborske zastupnike, posebno one izabrane s izbornih lista na prostoru Gorskog kotara, da u Saboru potaknu određene zakonske izmjene, a s istim ciljem maksimalne zaštite interesa Goranki i Gorana.