Pridruži se PGS-u i svojim djelovanjem unaprijedi naš zavičaj! Ispuni pristupnicu. |
Mi ne tražimo uhljebljenje na dužnosničkim pozicijama, jer nikome od naših kandidata to nije potrebno. Tražimo vidljivost naših regionalnih opcija. Legitimno tražimo participaciju u vlasti, a ne marginalnu poziciju u vladajućoj koaliciji sa SDP-om, poručuje Darijo Vasilić
Regionalistički blok u Rijeci i županiji, u kojem je i Primorsko-goranski savez, nalazi se na prekretnici. Naime, regionalisti vode pregovorima sa SDP-om o ulasku u koaliciju u Gradu Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji. Predsjednik PGS-a Darijo Vasilić ističe kako motiv za prelazak iz opozicije u poziciju vlasti nisu fotelje, nego želja za promjenom gradske i županijske politike.
Jeste li se dogovorili sa SDP-om?
Pregovori su, kako se kaže, u dobroj kondiciji. Dobro napreduju i ohrabrujući su. Dobro smo postavili stvari, razgovaramo na više područja i o tome kako uopće podijeliti naše odnose na koalicijskoj listi, koji je stvarni omjer snaga između SDP-a i koalicijskog bloka. Razgovaramo o dužnosničkim mjestima, i najvažnije od svega, oko programskih odrednica. Nama je bitan sadržaj politike, želimo donijeti novi smjer i novu svježinu u županijskoj i gradskoj politici, jer se u njima zapravo ništa značajno nije mijenjalo u zadnja četiri mandata. U Gradu i županiji smo opozicija još od 2001. godine, te ocjenjujemo da je ovo prilika da donesemo promjene.
Pravi partneri
Dojam je da SDP mjesecima drži cijeli regionalistički blok na »stand by«, dok ne vidi kako će završiti pregovore sa svojim dugogodišnjim koalicijskim partnerom, HNS-om?
Mi nemamo takav dojam. Pregovaramo na razini predsjednika stranaka, i nismo to još spustili na niže, lokalne sredine. Zasad imamo osjećaj da SDP prihvaća naš regionalistički blok kao prvog partnera. S obzirom na naša dosadašnja iskustva samostalnih nastupa na izborima i našeg rejtinga, koji je u Rijeci oko 16 posto, mi nemamo imperativa. Nama je i opcija samostalnog izlaska na izbore u gradu i županiji potpuno otvorena. U pregovore sa SDP-om ne idemo s prisilom da moramo ostvariti tu koaliciju.
Ali nisu li vas ovako dugačkim pregovorima potencijalni partneri iz SDP-a zapravo doveli u cajtnot, odnosno u situaciju da je, ako ne uđete u koaliciju s njima, naprosto prekasno za izlazak sa svojim kandidatima za gradonačelnika Rijeke ili župana? Ne mislite li da bi eventualno isticanje svojih kandidata tri mjeseca prije izbora bilo politički krajnje neozbiljno?
Uvijek ostaje opcija podrške kandidatima nekih drugih političkih grupacija, prvenstveno mislim na HNS, koje već rade na pripremi kandidata.
Ali ni oni još uvijek, niti četiri mjeseca prije izbora, nisu istaknuli svoje kandidate. Mislite li da se u tako kratkom vremenu uopće može provesti ozbiljna kampanja?
Mi smo pregovarali sa SDP-om i prije četiri i prije osam godina. Činjenica da smo pregovarali s njima nije nam donijela ništa lošiji rezultat na izborima od očekivanog, niti od onoga koji bismo postigli da uopće nismo išli u pregovore, nego odmah počeli sa samostalnom kampanjom.
Na idućim izborima, zbog jačanja desnih, populističkih i anarhističkih opcija, bilo bi dobro da se politička ljevica orijentacije dogovore i nađu zajednička rješenja za vođenje grada i županije. Razgovorima pristupamo otvoreno, želimo da oni uspiju, i zasad nismo osjetili da se na nas vrši ikakav pritisak, posebno po pitanju naših kandidata na listama. O tome ćemo posve autonomno odlučivati, bez obzira na ishod pregovora. Ni SDP ni mediji neće odlučivati o imenima na dužnosničkim pozicijama.
Mi ne tražimo uhljebljenje na tim pozicijama, jer nikome od naših kandidata to nije potrebno, nego samo tražimo vidljivost naših regionalnih opcija. Legitimno tražimo participaciju u vlasti, a ne marginalnu poziciju u vladajućoj koaliciji.
Podjela fotelja
Narod bi to nazvao podjelom fotelja. Koja su to dužnosnička mjesta na kojima insistirate ako uđete u koaliciju i ona, očekivano, bude na vlasti, prvenstveno u Gradu Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji?
Ne bih to nazvao podjelom fotelja. Nama je to u prvom smislu promocija naših ideja i snažniji utjecaj regionalnog bloka u promjeni smjera gradske i regionalne politike. Ono što očekujemo je sedam mjesta na listi za Gradsko vijeće Grada Rijeke, ali sedam prolaznih mjesta, u gornjoj polovici liste. U županiji također sedam, a što se tiče dužnosničkih pozicija, to je jedno dužnosničko mjesto u PGŽ-u i dva u Gradu Rijeci.
Možete li biti konkretniji – o kojim dužnosničkim mjestima i kojim imenima je riječ?
U županiji je to ili mjesto zamjenika župana ili predsjednika Skupštine, a u Gradu Rijeci predsjednik Gradskog vijeća i zamjenika gradonačelnika. To su naše pregovaračke pozicije, a do kud ćemo stići, to sad sa sigurnošću ne mogu tvrditi.
U medijima i javnosti stvoren je dojam da je SDP vješto iskoristio pregovore, te možda čak i namjerno oteže s njima, čime je efektivno eliminirao dobar dio opozicije iz predizborne kampanje?
Mi smo bili konstruktivna opozicija. Podržavali smo proračune i strateške projekte, odluke i programe razvoja. Odugovlačenje pregovora neće umanjiti naše rezultate na izborima, bili u koaliciji ili ne.
Ako uđete u koaliciju, tko će ostati izvan nje? Hoće li time praktički nestati oporba, prvenstveno u Gradu Rijeci?
Bojim se da je već sada, ne samo u Gradu Rijeci, nego u mnogim drugim gradovima, općinama i županijama, ugrožena predstavnička demokracija i sve je manje onih koji se ozbiljno žele baviti politikom. Vidimo to u Rijeci i županiji, gdje praktički nema protukandidata za mjesto gradonačelnika i župana. Još ne znamo nijednog kandidata za župana, osim Zlatka Komadine. Kao predsjednik stranke vidim da se taj uzorak ponavlja i u gradovima i općinama. Teško je više naći ljude koji imaju ambiciju da se sami istaknu i učine nešto za svoju lokalnu sredinu.
Hoće li to utjecati na birače, odnosno na izlaznost? Kako motivirati ljude da iziđu na izbore u situaciji kada su praktički sve stranke u istoj koaliciji i zapravo postoji samo jedan ozbiljan kandidat za gradonačelnika ili župana?
Mislim da će se sve svesti na blokove oko SDP-a i HDZ-a, pri čemu je pitanje kakva će biti pozicija Mosta. Imat ćemo i nove opcije poput Živog zida, koji će pokupiti određeni broj birača. Takva situacija mogla bi utjecati na puno manju izlaznost i na neki način opstrukciju izbora. No, motivacija birača je odgovornost političkih opcija, pa tako i naše, da potaknemo ljude da daju svoj glas za ono za što se zalažemo.
Nezainteresirani HDZ
Regionalistički blok će vjerojatno u koaliciju sa SDP-om, ali kako ocjenjujete ponašanje HDZ-a u Rijeci i županiji, gdje kao najznačajnija opozicijska stranka još nisu ni istaknuli svoje kandidate za gradonačelnika i župana? Iako su odnijeli pobjedu na nacionalnoj razini, u našoj regiji ponašaju se po svom poznatom obrascu, zbog čega su često prozivani kao najbolji koalicijski partner SDP-a.
S obzirom na moje dugogodišnje iskustvo u izvršnoj vlasti, vjerujte da je svakom gradonačelniku poželjna takva opozicija kakav je HDZ u našoj regiji. To je opozicija koja nema nikakve ambicije i u ključnim trenucima, kao što je ovaj, kada treba istaknuti kandidate, programe, vizije, pokazuje potpunu nezainteresiranost. Tako da su komentari u novinama koje čitamo u zadnje vrijeme istiniti. Nije teško pobijediti takvu opoziciju i tako će i biti na ovim izborima.
Znači li to da nas čekaju najdosadniji lokalni i regionalni izbori do sad?
Ako ovako ostane, moguće. Nisam siguran da će biti dovoljno vremena za afirmaciju novih kandidata, niti za njihovo prepoznavanje u javnosti. Ipak, uvjeren sam da će stranke učiniti nešto po tom pitanju i neće dozvoliti da ovako ostane do 21. svibnja.
Hoće li u takvoj konstelaciji najviše profitirati Živi zid i srodne opcije, čija biračka populacija se čini dovoljno motiviranom za izlazak na izbore?
Oni bi mogli biti iznenađenje izbora, za razliku od Mosta, koji ako samostalno iziđe na izbore, teško da će prijeći prag. Živi zid je u kontaktu s mladim ljudima, koji često ne shvaćaju da ta stranka nema infrastrukturu i ljude u ograncima, nego se sve svodi na performanse Pernara i Sinčića. Ali gotovo je sigurno da će oni biti opcija koja će nešto značiti i u Rijeci i u županiji.