Pridruži se PGS-u i svojim djelovanjem unaprijedi naš zavičaj! Ispuni pristupnicu. |
Na današnjoj tiskovnoj konferenciji dali smo potporu ratifikaciji Istanbulske konvencije (IK). Također smo oštro osudili pojedince, udruge i članove političkih stranaka te predstavnike Hrvatske biskupske konferencije i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti koji ne stavljaju zaštitu žena i obitelji na prvo mjesto.
Tea Mičić Badurina, predsjednica PGS-a RI i gradska vijećnica:
Iako je premijer Plenković još 2016. godine najavio ratifikaciju Istanbulske konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, ista se još uvijek odbija uvrstiti na dnevni red Sabora. To je isključivo odraz nedostatka političke volje i bojazni premijera od otpora Katoličke crkve i desnice. Takvim pristupom nečinjenja i odugovlačenja šalje se jasna poruka da naše društvo i dalje kroči stazama patrijarhata i da je nasilje relativan pojam.
Prema zadnjm popisu stanovnika, žene brojčano čine više od polovice ove države, što nam itekako daje za pravo da budemo glasne, solidarne i odvažne u borbi za svoja prava i prava budućih generacija! Razloga za to ima na pretek. Živimo u državi u kojoj su žene i dalje potplaćene i gdje ih se uglavnom doživljava kroz prizmu majke, odgajateljice i njegovateljice. Živimo u državi u kojoj se i dalje pokušavaju osporiti ženska spolna i reproduktivna prava. Živimo u državi u kojoj se nasilje relativizira, posebno ako dolazi od strane utjecajne osobe. Sve dok se takvo stanje ne promijeni, jedini odgovor svakog odgvornog pojedinca na pitanje – gdje ste bili za Dan žena – jest: na Osmomartovskom maršu! Vidimo se sutra na Kontu u 18 sati!
Sara Sušanj, predsjednica PGS-a Opatija:
Prema rezultatima istraživanja na Sveučilištu u Rijeci prevladavaju studentice, no na mnogim fakultetima povećano sudjelovanje žena ne prati i proporcionalno povećanje na rukovodećim pozicijama. Vrijednosti ravnopravnosti spolova treba promicati od najranije dječje dobi, međutim nije moguće osigurati ravnopravnost spolova ako kroz odgoj i obrazovanje promičemo isključivo patrijarhalne vrijednosti i stereotipe o ženama i muškarcima. Potrebna nam je rodno osvještena politika u obrazovanju, uklanjanje rodnih stereotipa iz sadržaja i rodno osjetljiva pedagogija.
Nasrin El Gharni, članica predsjedništva PGS-a RI:
Žene su za svoj rad plaćene 10 do 11% manje u odnosu na muškarce na istim pozicijama. Na rukovodećim mjestima ima svega 23% žena, dok je žena poduzetnica samo 18%. Od ukupnog broja visokoobrazovanih u RH 60% su žene, dok je s druge strane 56% nezaposlenih osoba ženskog spola. Nažalost, kad govorimo o žrtvama nasilja, brojke i postoci postaju samo gori – čak 78% su žene. Ništa bolje nije ni u politici. Posljednji saziv Sabora RH uključuje samo 12,5% žena. Dakle, trebamo aktivno raditi na uklanjanju prepreka želimo li više žena u politici, ali i na tržištu rada i drugim mjestima odlučivanja.
Viktor Ivaniš, županijski vijećnik PGS-a:
Istanbulska konvencija je jasno i nedvosmisleno definirana kao konvencija o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Tko je protiv IK? Udruge poput “U ime obitelji” Željke Markić, “Grozd” Kristine Pavlović, “Vigilare” Vice Batarela. Čelnici stranaka poput Bože Petrova (MOST) ili Ladislava Iličića (HRAST). Dovoljno je reći da si potonji kao akademski glazbenik uzima za pravo govoriti o ovarijskom ciklusu i njegovom utjecaju na žene o čemu i liječnici govore s oprezom. Na veliku žalost u ovu skupinu spadaju i predstavnici HAZU-a koji su izdali intelektualnu zajednicu.
Razlog opiranja ratifikaciji IK je definicija pojma rod. On označava društveno oblikovane uloge, ponašanja, aktivnosti i osobine koje određeno društvo smatra prikladnima za žene i muškarce. Ukazujući da različita društva različito percipiraju i definiraju ulogu muškaraca i žena. Što je tu sporno? Zar žene u Afganistanu imaju ista prava poput žena u Hrvatskoj, Švicarskoj ili Švedskoj? Da je riječ o pokušaju manipulacije govori i činjenica da je pojam rodnog identiteta prisutan u hrvatskom zakonu od 2008 godine (Zakon o suzbijanju diskriminacije). Iz navedenog se nameće zaključak da je protivnicima IK prihvatljivije zlostavljanje žena od prihvaćanja definicije roda. Licemjeri!
Božidarka Matija Čerina, članica PGS-a:
Zar je bitno tko je kriv i zašto se do sada nije ratificirala IK? To je prošlost! Koncentrirajmo se na sadašnjost. Dosta je bilo političkog poigravanja o temi koja nekim ženama i njihovoj djeci život znači. Za svaku sljedeću žrtvu suodgovornost snose i političari koji podvijaju rep pred ucjenjivačima i onemogućavaju ratifikaciju IK. Manipuliraju ljudima ne iznoseći kompletne tekstove i informacije, već samo odgovarajuće rečenice i/ili dijelove rečenica izvađene iz konteksta. Primjerice orginalnu rečenicu “konvencija traži iskorjenjivanje svih predrasuda, običaja i tradicija koje se temelje na ideji manje vrijednosti žena ili na stereotipnim ulogama žena i muškaraca ” zamjenili su sa “konvencija traži iskorjenjivanje svih predrasuda, običaja i tradicija koje se temelje na stereotipnim ulogama žena i muškaraca”.
Kako bi se provela IK potreban je cijeli niz mjera i aktivnosti poput: zakonodavnih mjera, financijskih resursa, formiranja koordinacijskih tijela i cijelog niza preventivnih programa (potpora, skloništa, terapijskih programa, obrazovanja, telefonskih linija…).
Ana Trošelj, gradska vijećnica PGS-a:
Za kraj bi poručili dušebrižnicima, da sve danas iznešeno nikako ne znači da se moderne žene odriču majčinstva i obitelji. Jedino ostaje pitanje da li su naše društvo i političke elite spremni stvoriti uvjete za ženu 21. stoljeća.